Jak zostać profesjonalnym kelnerem?

kelner

Przez wiele osób praca kelnera uznawana jest za zajęcie tymczasowe, które nie wymaga dużych umiejętności. Okazuje się jednak, że posiadając odpowiednie predyspozycje oraz wykształcenie można zyskać spory szacunek i dość wysokie zarobki. Jak więc osiągnąć profesjonalizm w tym zawodzie? Podpowiadamy.

Wymagania i obowiązki kelnera

Kelner to osoba, która przyjmuje zamówienia od klientów w restauracji, więc siłą rzeczy jednym z najważniejszych wymagań musi być schludny wizerunek. Dotyczy to nie tylko ubioru, ale również własnego wyglądu. Nie powinien więc dziwić fakt, że wielu kelnerów przywiązuje dużą wagę do stworzenia unikatowego i niepowtarzalnego stylu. Zarówno jeśli chodzi o prezencję, jak i zachowanie.

Każda osoba pracująca na stanowisku kelnerskim musi wykazywać się bardzo dobrym zorganizowaniem, świetną pamięcią oraz wysoko rozwiniętą kulturą osobistą. Z uwagi na to, że może mieć do czynienia z różnym typem klientów, musi zawsze zachować zimną krew, odpowiadać spokojnie oraz umieć postąpić właśnie do sytuacji, nawet w wyjątkowo trudnych warunkach lub w kontakcie z nieprzyjemnymi osobami. Jeśli szukasz pracy jako kelner musisz także być przygotowanym na pracę pod presją czasu.

Jak zdobyć wymarzoną pracę i zostać profesjonalnym kelnerem?

W przypadku małych restauracji pracodawca zwraca uwagę przede wszystkim na miłą aparycję. Najczęściej w takim przypadku nie trzeba posiadać nawet wykształcenia gastronomicznego, aby móc zacząć pracować na takim stanowisku. Wiele osób zaczyna właśnie w ten sposób, pnąc się bardzo powoli do góry i znajdując zatrudnienie w renomowanych restauracjach. Aby zwiększyć szansę na zatrudnienie warto przede wszystkim rozwijać języki. Swobodna komunikacja w języku polskim, angielskim oraz innym, wybranym, będzie z pewnością istotnym argumentem przemawiającym za tym, że warto mieć taką osobę na stale w ekipie kelnerskiej.

Innym sposobem na zdobycie pracy w wysokiej klasy obiektach są płatne i darmowe praktyki. Najpierw należy oczywiście zapisać się na szkolenie lub rozpocząć naukę w dobrej szkole policealnej, która specjalizuje się w kształceniu profesjonalnych kelnerów. Jeśli mamy odpowiednie predyspozycje i zostaną one dostrzeżone podczas praktyk, a także jeśli dopisze nam szczęście to zaczniemy od wysokiego pułapu. Praca w Krakowie, w luksusowej restauracji będzie z pewnością powodem do dumy. Jeśli w międzyczasie nauczymy się innych języków to może się okazać, że bez trudu znajdziemy także zatrudnienie w luksusowych, zagranicznych lokalach.

Dodaj komentarz