Istnieje wiele mieszanek przypraw, zawierających w swoim składzie pieprz czarny. Najlepiej znany jest pieprz cytrynowy, zaś najbardziej aromatyczny pieprz czosnkowy. To właśnie tę ostatnia mieszankę warto mieć w swojej kuchni, jeśli często przygotowywane są w niej dania wyraziste w smaku, ostre i rozgrzewające. Do czego stosować pieprz czosnkowy?
Pieprz czosnkowy – co to za mieszanka?
Pieprz czosnkowy to połączenie, którego głównymi składnikami są oczywiście pieprz czarny i czosnek. Takie zestawienie smaków jest pikantne, rozgrzewające i bardzo wyraziste. Świetnie podkreśla walory smakowe różnych potraw i dobrze zastępuje w przepisach sól, którą korzystniej jest ograniczać. Pieprz i czosnek dobrze komponują się też z ziołami, takimi jak:
– suszony szczypiorek,
– suszona natka pietruszki,
– majeranek,
– tymianek,
– cząber,
– bazylia,
– rozmaryn,
– szałwia.
Zioła te można dodać do pieprzu czosnkowego osobno lub zdecydować się na gotową mieszankę. Zawsze lepiej jednak unikać takiej, która ma w swoim składzie dodaną sól czy cukier.
Do czego wykorzystać pieprz czosnkowy?
Tradycyjnie, pieprz czosnkowy stosowany był głównie w kuchni węgierskiej i austriackiej, gdzie wykorzystywano go przede wszystkim do tworzenia esencjonalnych sosów. Jeśli potrawa zasadniczo przygotowywana jest z dodatkiem czosnku i pieprzu, to również pieprz czosnkowy idealnie podkreśli jej smak. Będzie tak zatem przede wszystkim z takimi warzywami, jak szpinak czy brokuły. Przyprawa sprawdzi się jednak nie tylko w daniach wegetariańskich. Pieprz z dodatkiem czosnku idealnie smakuje także z rybą. Aby ją nim przyprawić wystarczy posypać mięso i wstawić je do lodówki na kilka godzin. Z kolei drób czy wołowinę można pieprzem czosnkowym natrzeć lub wykorzystać go do stworzenia marynaty. Przyprawa nadaje się zarówno do duszenia, jak i pieczenia czy grillowania. Można dodawać ją do surowych składników przed obróbką termiczną lub do dań i produktów gotowych, takich jak chociażby kiełbasa. Pieprz czosnkowy znajduje zastosowanie w przygotowywaniu sałatek i dressingów sałatkowych. Można bez obaw dodawać go również do zup, zwłaszcza do rozgrzewających zup typu krem, z dyni czy pomidorów.
Pieprz czosnkowy za sprawą swojej gruboziarnistej struktury nie tylko świetnie smakuje, ale też atrakcyjnie prezentuje się na talerzu. Warto stosować go do efektownych dań z grilla – zarówno tych mięsnych, jak i warzywnych. Tak naprawdę jest to jednak przyprawa bardzo uniwersalna, która z pewnością pozwoli ograniczyć w kuchni wykorzystanie mniej zdrowej soli.