Mąka lniana wytwarzana jest ze zmielonych ziaren lnu. To jedna z mąk, które obecnie bardzo często wykorzystywane są do pieczenia chleba czy przygotowywania innych wypieków. W jej składzie można znaleźć wiele dobroczynnych substancji, które korzystnie wpływają na zdrowie i urodę. Mąkę lnianą najlepiej zakupić w gotowej formie, gdyż przygotowanie jej w domu jest stosunkowo trudne.
Właściwości zdrowotne mąki lnianej
Mąka lniana jest bogata w wiele substancji odżywczych. Dzięki temu wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Wykorzystuje się ją zarówno w kuchni, jak i w kosmetologii czy medynie niekonwencjonalnej. Zawiera duże ilości błonnika, dzięki czemu przedłuża się uczucie sytości. Jej spożywanie wpływa korzystnie na przemianę materii. Korzystnie wpływa na działanie przewodu jelitowo-żołądkowego. Przeciwutleniacze w niej zawarte działają korzystnie na mikroflorę jelitową. Reguluje również poziom złego cholesterolu, chroniąc przed schorzeniami układu krążenia. Dodatkowo chroni przed chorobami skóry, zmianami reumatoidalnymi czy cukrzycą. Zawarty w niej potas, zapobiega rozwojowi chorób sercowo-naczycniowych. Ponadto w jej składzie znajduje się witamina E i niektóre witaminy z grupy B.
Zastosowanie mąki lnianej
Mąka lniana to nie tylko mąka do pieczenia chleba, ale jej zastosowanie jest sprawdzone w kosmetyce. Dzięki zawartości fitoestrogenów, reguluje pracę kobiecej gospodarki hormonalnej. Mąka lniana wykorzystywana jest w kuchni paleo. Stosują ją również osoby, będące na popularnej ostatnio diecie keto. Wykazuje właściwości wiążące. Dzięki temu, może być stosowana do wypieków. Nadaje się do pieczenia chleba, a także placów, naleśników czy ciastek. Chleb upieczony z maki lniane, w smaku przypomina chleb razowy. Co więcej może być składnikiem panierki. Można ją wykorzystywać także do dań, które nie wymagają obróbki termicznej. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do jogurtów, past warzywnych czy owocowych koktajli. Mąka lniana polecana jest osobom, które są na diecie bezglutenowej.