Osoby, które zmagają się z zespołem jelita drażliwego, muszą uważać na to, jakie produkty spożywają. Łatwo bowiem popełnić błąd, którego skutkiem będą uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Z pomocą przychodzi dieta IBS ułożona w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów. Sprawdź, czego unikać przy zespole jelita drażliwego, a co może znaleźć się w codziennym jadłospisie.
Zespół jelita drażliwego to choroba, której głównymi objawami są bóle brzucha oraz zaburzenia rytmu wypróżnień. Chorzy uskarżają się na zwiększoną wrażliwość przewodu pokarmowego na bodźce, w efekcie czego już niewielka ilość gazów w jelitach może powodować silne wzdęcia.
Dieta IBS – najważniejsze zalecenia
Chociaż nie istnieje żadna specjalistyczna dieta IBS, koniecznością jest umiejętne komponowanie posiłków. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych objawów.
Odpowiednia dieta przy wrażliwym jelicie ma kluczowe znaczenie, uważa dietetyk kliniczny Michał Wrzosek. Może potwierdzać to fakt, iż nawet 60-80% pacjentów odczuwa objawy w zależności od rodzaju spożytego pokarmu. Dlatego w pierwszej kolejności należy ustalić, czego unikać przy zespole jelita drażliwego, a co można włączyć do jadłospisu.
Zgodnie z ogólnymi założeniami, dieta w chorobie jelita drażliwego:
- powinna zostać indywidualnie dopasowana pod kątem konkretnego pacjenta – występujących objawów, nietolerancji pokarmowych,
- musi być modyfikowana, jeśli wprowadzane produkty spożywcze wywołują dyskomfort ze strony układu pokarmowego,
- powinna składać się z nieobfitych posiłków przyjmowanych o stałych porach.
Czego unikać przy zespole jelita drażliwego?
Pytanie o to, czego unikać przy zespole jelita drażliwego, nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jak Twój układ pokarmowy będzie reagował na spożywanie produkty. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, możesz zacząć od wykluczenia z diety tych elementów, które najczęściej powodują objawy u innych osób.
Wśród tych najczęstszych wymienia się m.in.:
- żywność wysoko przetworzoną – głównie typu fast food,
- wyroby cukiernicze,
- słodzone napoje gazowane,
- alkohol.
Należy uważać również na warzywa wzdymające, tj. cebulę, kapustę, brukselkę, czosnek, brokuły, kukurydzę, rośliny strączkowe. Niektóre osoby źle tolerują również kawę, produkty mleczne, pikantne potrawy.
Low FODMAP – dieta w chorobie jelita drażliwego?
Badania naukowe pokazują, że węglowodany łatwo fermentujące, słabo wchłaniane i charakteryzujące się wysokim ciśnieniem osmotycznym, mogą przyczynić się do nasilenia objawów typowych dla zespołu jelita drażliwego. Dlatego dieta IBS powinna bazować na produktach spożywczych, które zawierają znikomą ilość tzw. FODMAP.
Taka dieta w chorobie jelita drażliwego może przynieść znaczącą poprawę – pod warunkiem stosowania się do zaleceń opracowanych przez UK National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE).
Pierwszym etapem takiej diety jest całkowite wyeliminowanie produktów o dużej zawartości FODMAP. Ich miejsce powinny zająć m.in. marchew, pomidory, dynia, ziemniaki, banany, winogrona, napoje roślinne, margaryna, ryby, drób, tofu, pieczywo bezglutenowe, orzechy w niewielkiej ilości (z wyjątkiem pistacji i orzechów nerkowca). Kolejne etapy to ponowne wprowadzanie żywności o większej zawartości węglowodanów łatwo fermentujących.
Przykładowy obiad to zupa krem z wielu warzyw, grillowany łosoś podany z brązowym ryżem. Kolacja FODMAP to np. pieczywo bezglutenowe z dodatkiem sera mozzarella, plasterkami pomidora i liśćmi bazylii.