Zakwas żytni na świąteczny żurek

Dzisiaj jest ostatni moment, aby nastawić zakwas na żurek i zrobić test, czy faktycznie domowy jest o niebo lepszy od każdego kupnego. Jeśli Wam posmakuje, to w czwartek możecie powtórzyć proces, by w niedzielę ugotować prawdziwy, tradycyjny żur 😉 Ja będę gotować swój jutro i, oczywiście, umieszczę tutaj przepis.

Jeśli nie jesteście pewni, czy chleb, który macie jest w 100% razowy bez żadnych polepszaczy, to lepiej go nie dodawajcie do zakwasu na żur, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wam spleśnieje. Bez skórki zakwas też się uda 😉

Składniki:

 • 1 szklanka mąki żytniej razowej (może być z otrębami)
 • 600 ml letniej przegotowanej wody
 • 2-3 ząbki czosnku
 • 2 małe liście laurowe
 • 4 ziarna ziela angielskiego
 • ususzona skórka razowego chleba (opcjonalnie)

Do wyparzonego słoika wsyp mąkę i zalej ją wodą. Wymieszaj dokładnie, po czym dodaj zgniecione i ponacinane w kilku miejscach ząbki czosnku, ziele angielskie i liście laurowe oraz skórkę z chleba. Przykryj ściereczką/papierowym ręcznikiem/serwetką, obwiąż gumką i odstaw w ciepłe, ciemne miejsce na 3-4 doby. Po tym czasie przechowuj szczelnie zamknięty zakwas w lodówce (ponoć do 2 tygodni, u mnie jeszcze nigdy tyle nie postał).

Pin It

5 przemyśleń nt. „Zakwas żytni na świąteczny żurek”

    1. Zrobiłam na zwykłej dokładnie wg przepisu (bez chleba), najpierw był glutowaty, potem na wierzchu pojawiła się pleśǹ,
     Może mąka stara? Płynu też ubyło, wsiąkł w mąkę?

     1. Co rozumiesz przez glutowaty? Jeśli mieszanina okazała się zbyt gęsta, można było dolać wody 🙂 Różne mąki mają różną chłonność. Po wymieszaniu mąki z wodą po jakimś czasie mąka powinna osiąść na dnie naczynia. Część wody mogła wyparować i część na pewno została wchłonięta przez mąkę. Pleśń mogła być już w mące, może na naczyniu, w powietrzu – jeśli coś pływało po powierzchni (np. przyprawy), to miała na czym rosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *