Purée z dyni – jak pisać, jak wymawiać i jak zrobić?

Purée, puree, pire czy piure? Jak to się pisze i z czym to się je? Dyskretnie uruchamiam tryb filolożki i, idąc za słownikiem ortograficznym PWN podaję, że dwie formy są poprawne: purée (wymawiamy pire) i piure (wymawiamy piure). W uzusie, czyli w zwyczaju językowym (np. w potocznej mowie czy prywatnej korespondencji) bardzo popularna jest forma puree, ale mimo swej powszechności nie jest ona prawidłowa. Jeśli nie możemy na klawiaturze znaleźć „é”, a chcemy zadać szyku, to najlepiej napisać piure.

puree z dyni 04-1024

Postaram się sprawę załatwić szybciorem, bo nie ma się co nadmiernie rozwodzić nad tematem, który jest tak nieskomplikowany jak papka z dyni – jak zrobić purée?

Zasadniczo metody są trzy, które roboczo skatalogowałam jako bardzo mokra, mokra i  sucha. O co chodzi?

W pierwszym wypadku obraną, wydrążoną i pokrojoną na kawałki dynię gotujemy w niewielkiej ilości wody, aż będzie miękka. Następnie wykładamy na sitko, żeby odciekła i miksujemy, mielimy, przeciskamy przez praskę albo przecieramy przez sito.

Jeśli chcemy z dyni wypłukać mniej wartości odżywczych, warto ugotować ją na parze – nie podaję czasu, bo to zależy od odmiany dyni, jej twardości i wielkości kawałków (bo oczywiście na parze nie gotujemy jej w całości). Jak będzie miękka, to rozdrabniamy.

Ostatnią opcją, moją ulubioną, jest upieczenie dyni. Piekarnik rozgrzewamy do około 170-200°C, rozkawałkowaną dynię kładziemy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy do miękkości przez 20-40 minut. Z kilograma surowej dyni zostaje nam przeciętnie 80 dag upieczonej. Dzięki temu ubytkowi smak się kondensuje. Upieczoną dynię, podobnie jak gotowaną, zamieniamy w piure, miksując, mieląc, ugniatając albo przecierając.

puree z dyni 02-1024

Jak przechowywać purée? Jeśli nie zużyję go od razu, to do 3 dni trzymam je w lodówce albo mrożę. Można piure z dyni także pasteryzować w słoikach, ale tego nie praktykowałam.

Purée z dyni to bardzo tani, wartościowy i wszechstronny surowiec – przydaje się jako jeden z pierwszych paciajowatych „obiadków” dla niemowlaka. Spokojnie można zacząć od niego rozszerzanie diety. Takie piure można dać dziecku jako samodzielny obiadek, okraszając masłem albo tłoczonym na zimno olejem rzepakowym (dla twardzieli lnianym – nie wszyscy tolerują ten wyrazisty zapach i posmaczek) albo mieszać je z innymi warzywami, traktując jako „tło” dla nowych produktów.

Dynią żywią się nie tylko niemowlęta i smaczna jest nie tylko sama w sobie. Można jej używać do wszystkiego i w nieskończonej liczbie kombinacji – na słodko, na słono, na ostro. W wypiekach: w ciastach drożdżowych, ucieranych, jako nadzienie do tart. Można ją przerobić na kopytka (świetne są z samej dyni, ale równie dobre są z dyni wymieszanej z ziemniakami) i inne kluski, nafaszerować nią pierogi i ugotować z niej zupę. Widziałam również wiele przepisów na koktajle i inne napoje z wykorzystywaniem dyniowego piure (nawet latte).

puree z dyni 01-1024

puree z dyni 03-1024

puree z dyni 05-1024

Pin It

4 przemyślenia nt. „Purée z dyni – jak pisać, jak wymawiać i jak zrobić?”

  1. Bardzo fajnie się Ciebie czyta – lubię blogi kulinarne, gdzie w opisie jest coś więcej niż „uwielbiam, bardzo smaczne, musicie to zrobić”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *