karmienie piersia

3 największe bzdury o karmieniu piersią, które usłyszałam od lekarzy

Dzisiaj chciałam napisać kilka słów o KP, czyli o karmieniu piersią. Panna Grymaśna w październiku skończy 2 lata i mimo tego, że zakładałam, że będziemy „cycać” maksymalnie półtora roku, robimy to dalej – jest to w dużej mierze jej potrzeba. Jak widać na fotografii, która znajduje się pod tekstem, robimy to nie tylko w domu, ale i w plenerze i podkreślam, że da się to robić dyskretnie. Dwukrotnie też przywiązanie Grymaśnej do piersi uratowało nas od szpitala, bo przy infekcji rotawirusowej mój pokarm był jedynym i pełnowartościowym pożywieniem, które chciała przyjmować.

1 sierpnia jest Światowym Dniem Karmienia Piersią, który rozpoczyna Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. Tego dnia w 1990 roku we Włoszech 30 państw podpisało deklarację „Innocenti”, której celem jest zapewnienie jak najlepszego stanu zdrowia matki i dziecka poprzez

umożliwienie wszystkim matkom karmienia wyłącznie piersią oraz to, że wszystkie niemowlęta od chwili urodzenia do 4-6 miesiąca życia powinny być karmione mlekiem matki. Po upływie tego okresu karmienie piersią powinno być kontynuowane, przy równoczesnym podawaniu dziecku odpowiednich pokarmów uzupełniających, do drugiego roku życia, a nawet dłużej. Ten idealny wzorzec odżywiania niemowląt można wprowadzić w życie poprzez wytworzenie odpowiedniej atmosfery świadomego poparcia dla kobiet, które chcą karmić w ten sposób.

Zaleca się, żeby dzieci karmić piersią jak najdłużej – nawet powyżej dwóch lat, jeśli jest taka możliwość. Więcej informacji znajduje się tutaj, w rzeczonej deklaracji – klik.

Ten plan zaczął być realizowany w Polsce 25 lat temu, rzeczywistość „nieco” odbiega od założeń – moje dzieci bywały dokarmiane na oddziale noworodkowym mlekiem modyfikowanym, a położne nie były specjalnie zainteresowane pomocą.

Nie jestem ekspertką ds. karmienia piersią, nie będę tutaj wyliczać zalet płynących (nomen omen) z karmienia naturalnego i podawać statystyk, które są nie najlepsze (polecam lekturze wywiad z Magdą Karpienia, liderką organizacji La Leche Leauge – klik).

Z perspektywy matki karmiącej mogę tylko zauważyć, że lekarze, szczególnie kobiety po pięćdziesiątce, uważają, że długotrwałe karmienie piersią jest, delikatnie mówiąc, fanaberią bez większego sensu. Zaskakujące, że są to kobiety, które kończyły studia i zaczynały karierę medyczną, kiedy wspomniana deklaracja została podpisana. Jako dowód mogę podać autentyczne wypowiedzi, które zostały do mnie skierowane:

1. „To nie jest pozycja fizjologiczna dla kobiety” – tak twierdzi internistka, do której przyszłam z nagłym bólem pleców, o nocnym karmieniu piersią. Bo jak wiadomo, fizjologiczną pozycją jest każda konfiguracja z butelką.

2. „Proszę już przestać. Ona jest już duża, powinna jeść kiełbasę” – moja laryngolog tak zareagowała, kiedy poprosiłam ją o uwzględnienie przy wypisywaniu recepty faktu, że nadal karmię piersią roczną córeczkę.

3. „Jak każde dziecko długo karmione piersią jest niedowapniona” – pediatra przy okazji bilansu o bolesnym i długotrwałym ząbkowaniu, które po konsultacji z ortodontą zostało ocenione jako normalne.

A Wy jakie macie doświadczenia? Jakim tekstem zastrzelił Was lekarz?

karmienie w plenerze

fot. w nagłówku pochodzi z pixabay.com

Pin It

14 przemyśleń nt. „3 największe bzdury o karmieniu piersią, które usłyszałam od lekarzy”

 1. Jak wiesz, ja Julkę karmiłam do 2,5 roku. Patka ma niespełna 7 m-cy i pokarmy poza moim mlekiem zaczęłam wprowadzać, gdy skończyła 6 m-c. Gdy miała niespełna 4 miesiące Pani pediatra zapytała kiedy w końcu zacznę Jej podawać inne rzeczy ? Odpowiedziałam, że gdy skończy pół roku, co spotkało się z wielkim zdziwieniem. No bo jak to, przecież to już najwyższa pora. Uświadomiłam Panią doktor, że obecnie zaleca się karmienie wyłącznie piersią spokojnie do skończenia 6, a nie jak jeszcze kilka lat temu do 4 m-ca. Biedaczka mogła tego nie wiedzieć, bo rodziła 20 lat temu, ale od czasu do czasu mogłaby się dokształcić….
  Najbardziej jednak „zabiło mnie” podejście doradcy laktacyjnego w szpitalu na Kamieńskiego. Babka po max. 2 minutach, poświęconych na tłumaczenie pierworódce tajników karmienia piersią, poleciła jej, aby zaczęła dziecko dokarmiać. No bo przecież 4 godziny po porodzie dziewczyna nie miała jeszcze pokarmu. Nie mogłam tego słuchać i sama postanowiłam dziewczynie pomóc i pokazać, że nie trzeba dzieciątka dokarmiać. I okazało się, że nawał pokarmu przyszedł w drugiej dobie, a dziewczyna mnie posłuchała i nie skusiła się na mm. Gdy wychodziłam ze szpitala uściskała mnie i wycałowała, dziękując za dobre rady. Niestety często wśród pracowników służby zdrowia brakuje dobrej woli, dlatego ja jestem mega wdzięczna, że pierwsze Dziecko rodziłam w Oławie, gdzie po cesarce położna spędziła ze mną około 3 godzin, pokazując jak dobrze karmić piersią.

  1. 2,5 roku to piękny wynik! 🙂
   Też miałam trudny początek, bo przez pierwsze 3 doby życia mój Synek nie był karmiony piersią, gdyż spędził ten czas w inkubatorze. Nikt mi nie powiedział, jak mam sobie radzić, a kiedy zaczęłam odciągać pokarm, to przez przypadek się wydało, że nie był on mu podawany. Zamiast tego dostawał samo mleko modyfikowane. Można powiedzieć, że dopiero na 4 dni po porodzie zaczęłam karmić piersią i dopiero wtedy pojawił się u mnie nawał. Jakimś cudem udało nam się przez 16 miesięcy kontynuować karmienie.

 2. Ja karmiłam do 14 miesięcy choć pierwotny plan był 12, a to wszystko przez infekcje. A poza naturalna ochroną dziecka jest jeszcze kilka plusów z karmienia dla mamy. 1 biust fajnie wraca do wyglądu z przed okresu niuniusia. 2 nie wiele się o tym mówi, ale karmienie piersią chroni przed rakiem piersi. 3 jeśli pracujesz to pracujesz 7 godzin a płacą za 8. Czyli plusy dla wszystkich.
  A co do służby zdrowia ja ogólnie miałam dużo szczęścia, kangurowanie przez ponad godzinę po porodzie ,mleko samo się pojawiło, pediatrzy i rodzinni zadowoleni że karmię, znajomi i rodzina też gratulacji.
  Jedyny minus że nie mogłam jeść wszystkiego, ale co tam bez ryb też da się żyć 🙂

  1. Zgadza się, karmienie piersią minimalizuje ryzyko raka piersi, ale też jajnika i, co zaskakujące, osteoporozy. Ryzyko maleje o kilka punktów procentowych z każdym ROKIEM karmienia piersią 🙂

 3. Mam dwóch synów, teraz spodziewam się trzeciego Maleństwa i nie wyobrażam sobie nie karmić piersią. Mam koleżanki, które idą na łatwiznę i nawet się nie starają, nie chcą słuchać, to jest w głowie, ale wydaje mi się, że czasy też mamy coraz gorsze jeśli chodzi o karmienie, rodzenie (cesarki na życzenie), przymusowe szczepienia… Pierwszy syn, był karmiony bardzo krótko, bo zaszłam w drugą ciążę, drugiego skończyłam karmić w maju br miał wówczas 2 lata i 2 m-ce, ale przyszło to naturalnie. Pod koniec byłam już trochę zmęczona tym karmieniem, może dlatego że taki duży chłopiec, ale już teraz nie mogę się doczekać kolejnego Maluszka, przynajmniej jest wymówka do odpoczynku 😉 Poza tym to takie łatwe, wyciągasz pierś kiedy tylko dziecko potrzebuje, a nie stres, że za często, że trzeba zrobić… Czytałam ciekawy artykuł: http://zielonyzagonek.pl/mleko-modyfikowane/ szkoda że pierwszego synka musiałam tym męczyć, ale miał tylko 4 m-ce takie życie, wiedza zbyt mała. Widzę jednak różnicę, obaj byli kangurowani, obaj od razu po ciąży karmieni piersią, ale pierwszy dostawał pierś rzadziej, bo miałam problem z brodawkami i karmienie sprawiało mi ogromny ból przez pierwszy miesiąc, był więc smoczek 🙁 to ten młodszy synek jest bardziej związany z mamą. Ginekolog powiedziała mi, że pokarm matki jest już niewartościowy dla dziecka pow. 2 roku życia, co ona wie 🙁 temat rzeka, szkoda że młode mamy tak łatwo poddają się modzie na mm. Polecam jeszcze jeden wywiad do odsłuchania, niby dotyczy szczepień, ale kwestie porodów też są w nim ciekawie przedstawione http://www.dailymotion.com/video/x19l03v_czy-szczepienie-przeciwko-rakowi-ma-sens-prof-rudolf-klimek_lifestyle

  1. Mi też ginekolożka powiedziała, że powyżej roku pokarm jest bezwartościowy, nie podejmowałam z nią dyskusji, tylko dalej robiłam „swoje”. Dlatego bardzo daleka jestem od potępiania mam, które karmią mlekiem modyfikowanym, które zapewne wcześniej spotkały się z podobnymi opiami, często ledwo po wyjściu z porodówki.

   Większość lekarzy, z którymi ja się spotkałam prędzej będzie promować takie karmienie niż długotrwałe piersią. Dla osób, które nie mają czasu czy ochoty zgłębiać tego tematu, opinia lekarza będzie święta, no bo komu mają zaufać, jak nie osobie, która ma wykształcenie w tym kierunku. A skoro już położne w szpitalu kilkugodzinnym noworodkom podają mleko modyfikowane, to dla skołowanej pierworódki jest to sygnał, że tak jest lepiej, wygodniej, bo łatwo sprawdzić, ile dziecko zjadło i czy się najadło. Nie potępiam zatem mam butelkowych, bo nie dostały wsparcia na starcie.

   1. Właśnie lekarze. córkę karmiłam 1,7 m-cy , po tym lekarz pediatra zaproponowała mi mleko jakieś tam- chyba bebilon , ja na nią spojrzałam i mówię , że chyba żartuje i mówię : nie po to tyle miesięcy karmiłam naturalnie , aby teraz gównem karmić ( dosłownie) i gotowałam kaszkę manną codziennie rano i to wystarczyło. Jak miała 3 lata poszła do przedszkola i stwierdziła,ze jest duża i kaszki pić nie będzie i tak było. i wiecie co dziewczyna ma 9 lat jest zdrowa ( 2 razy w życiu antybiotyk) na 2 lata szkoły -4 dni nieobecności, jest bardzo zwinna , lubi sport – od tego roku od razu idzie na gimnastykę artystyczną średniozaawansowaną itd.
    Tak samo synek , tylko karmiłam go 12 m-cy w dzień , noc 17m-cy , bo wróciłam do pracy. Poza dobrem dziecka, dla mamy wygoda ( wyparzanie butelek co to?), koszta + bardziej dbamy o siebie. Same zalety . Pozdrawiam mamy karmiące.

    1. sorki, ale to „gówno” uratowało wiele maleńkich dzieci przed śmiercią czy niedożywieniem, trochę szacunku dla ludzi karmionych i karmiących mm!

    2. aha, brak infekcji nie ma związku z przeciwciałami z mleka, mimo mylnych rewelacji położnych laktacyjnych, przeciwciała z mleka nie dostają się do krwi przez barierę jelitową (w odróżnieniu od innych ssaków, tak jak u ludzi działa jeszcze u innych naczelnych czyli np małp) i nie dają ochrony „na przyszłość”. ich rola jest zupełnie inna – połykane z mlekiem zasiedlają śluzówkę jelita i walczą z infekcjami pokarmowymi czyli potocznie zatruciami – co jest ogromnie ważne w krajach trzeciego świata (gdzie woda często jest skażona i dlatego też odradza się mm), ale u nas przy zachowaniu podstawowych zasad higieny nie ma to aż takiego znaczenia.

 4. Pierwszego karmiłam 2 lata, drugiego karmię już 13 miesięcy i zamierzam dalej karmić.
  Najlepszy tekst lekarza: „roczne dziecko może już schabowe jeść a Pani nadal karmi?!”

 5. pierwsza corcie kamiłam do 1,5 roku drugą do 2 lat z małym hakiem a bliźniaki do 2,5. Ale najbardziej, co zapamietałam to wizyta u ginekologa – kobiety, kiedy maiałam pierwsze dziecko, i przy wypisywaniu recepty powiedziałam o fakcie że jeszcze karmię roczna wówczas córkę, lekarka lat ok 35-40 mówi mi tak : Pani nie ma zadnego szacunku do samej siebie, jak można karmić tak duże dziecko, przeciez ten pokarm jest bezużyteczny to tylko zwykłe przyzwyczajenie Pani i dziecka, wy młode matki nic nie wiecie o dzieciach i pokręciła głowa. Bardzo mi się głupio wtedy zrobiło i naprawde nic nie powiedziałam, oczywiscie karmiłam córke dalej, dziś jako matka z ogromnym doświadczeniem wiedziałabym co powiedziec… pozdrawiam.

 6. To ja chyba jestem rekordzistką. Karmiłam 3 lata, mając w nosie głupie stwierdzenia „doktorów”. Sprawiało to frajdę i mnie, i małej. Sądziłam, że to będzie duży kłopot, gdy musiałyśmy zrezygnować z cyca, bo był czas do przedszkola. A ona tak po prostu powiedziała „no trudno”, wieczorem zaś „no tęsknię do tego cycka” i poszła spać. I tyle!
  Dziś koza ma 7 lat i nie zauważyłam, żeby w związku z wieloletnim karmieniem czegoś jej brakowało 😉
  Miejmy więc ględzenie zazdrośników za nic, kierujmy się własnym rozsądkiem i sercem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *